HISTORIA


Historia Chobrzan


Historia szkoły


Dyrektorzy


Nauczyciele


Absolwenci


SZKOŁA DZISIAJ


Aktualności


Dyrekcja


Nauczyciele


Uczniowie


Rekrutacja


Comenius


Projekty


Zjazd Absolwentów


Archiwum


MATURA


LINKI


Comenius

      W ramach unijnego programu Comenius Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Chobrzanach realizuje w latach 2007-2009 projekt współpracy pod hasłem ”Budowanie sieci kulturowej w Europie”.

Szkołami partnerskimi są szkoły średnie z  Niemiec – Haupt-und Realschule Kehdingen we Fraiburgu, z Bułgarii – Dr Ivan Panov Gimnazja w Berkovicy oraz z  Turcji – Gebze Lisesi z Gebze.

Celem projektu jest budowanie sieci kulturowej poprzez promocje szkoły i regionu oraz wymianę doświadczeń między nauczycielami i uczniami realizującymi projekt. W pierwszym roku realizacji projektu uczniowie wezmą udział w wycieczkach edukacyjnych po regionie, a następnie odwiedzą szkoły partnerskie promując własny region oraz poznając walory turystyczne partnerów. W drugim roku uczniowie przystąpią do pracy nad nowym tematem. Zajmą się zmianami w metodach pracy na przykładzie pieczenia chleba. Planowana jest wizyta w piekarni i tradycyjnym gospodarstwie rolnym. W trakcie realizacji projektu uczniowie będą również wymieniać się informacjami drogą elektroniczną. Produktem końcowym projektu będzie wspólnie opracowany kalendarz promujący region i szkoły uczestniczące w projekcie oraz wiele prezentacji multimedialnych i fotoreportaży promujących projekt. Ponadto realizacja projektu przyczyni się do zwiększenia zainteresowania nauką języków obcych, otworzenia młodzieży i nauczycieli na świat, a także przełamania barier kulturowych.

Efekty działań omawiane są podczas planowanych wizyt roboczych w szkołach partnerskich.

Pierwsza wizyta odbyła się w naszej szkole w dniach 17.02.2008 – 22.02 2008. Gościliśmy u siebie grupę 11 nauczycieli oraz 11 uczniów ze szkół partnerskich z Niemiec, Bułgarii oraz Turcji. Wizyta rozpoczęła się od spotkania w Urzędzie Gminy w Samborcu. Goście zostali przywitani przez wójta Witolda Garnuszka oraz przewodniczącego Rady Gminy Stanisława Kiliańskiego. Następnie w szkole w Chobrzanach odbyła się uroczysta akademia, podczas której prezentowały się wszystkie partnerskie szkoły. Tego samego dnia goście odwiedzili Warsztaty Terapii Zajęciowej w Śmiechowicach. Program wizyty został tak ułożony, by jak najlepiej zaprezentować nasz region, jego walory turystyczne i przyrodnicze. Zwiedziliśmy Sandomierz, Ujazd, Święty Krzyż oraz Kraków.

» Powitanie gości na uroczystej akademii 18.02.2008r.
» Wycieczka do Sandomierza 19.02.2008r.
» Wycieczka na Św. Krzyż 20.02.2008r.
» Wycieczka do Krakowa 21.02.2008r.
» Pożegnalne ognisko 22.02.2008r.

Kolejna wizyta w ramach projektu Comenius odbyła się do szkoły partnerskiej w Turcji. Uczniowie i nauczyciele zwiedzili szkołę partnerską w miejscowości Gerze, położonej w azjatyckiej części Turcji. Spotkali się również z przedstawicielami władz lokalnych i oświatowych. W trakcie wizyty uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły zwiedzili Stambuł, wybrzeże morza Marmara, fabrykę dywanów, podziwiali malownicze zakątki cieśniny Bosfor.

» Wizyta nauczycieli i uczniów naszej szkoły w Turcji 13-18.04.2008r.
» Dzień Europy 30.05.2008r.

W listopadzie 2008 grupa uczniów i nauczycieli LO w Chobrzanach udała się z wizytą do szkoły partnerskiej w Bułgarii. Szkoła położona jest w górskiej miejscowości Berkowica w północno-zachodniej części kraju. W trakcie wizyty uczniowie poznali szkołę, spotkali się z władzami lokalnymi oraz z Kuratorem Oświaty regionu Montana. Ponadto zwiedzali malownicze zakątki regionu, a także zapoznali się z tradycyjnymi metodami pieczenia chleba oraz farbowania tkanin.

» Wizyta nauczycieli i uczniów naszej szkoły w Bułgarii 26-31.10.2008r.

Kilkoro uczniów i nauczycieli naszej szkoły realizujący projekt Comenius „Budowanie sieci kulturowej w Europie” udało się z wizytą do szkoły partnerskiej w  Niemczech  W trakcie wizyty uczniowie i nauczyciele poznawali region, wymieniali się doświadczeniami, ćwiczyli swoje umiejętności językowe. W trakcie wizyty grupa odwiedziła Hamburg, Stade, oraz położone nad Morzem Północnym miasto Cuxhaven.  Jednym z elementów projektu była wizyta w skansenie Op de Horn, gdzie młodzież i nauczyciele poznawali tradycyjne metody pracy w wiosce.

» Wizyta nauczycieli i uczniów naszej szkoły w Niemczech  26.04 - 01.05.2009r.   

                     2008 - 2010 © Liceum Ogólnokształcące w Chobrzanach